http://www.gory-latem.pl http://www.en.gory-latem.pl http://www.de.gory-latem.pl http://www.ru.gory-latem.pl
Aktualności > Korona Gór Polski

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski

Data dodania: 2009-07-08 12:38:26

Jedni chcą skoczyć na bungy, inni mieć sportowy samochód, a marzeniem miłośników polskich gór jest zdobycie najwyższego trofeum - Korony Gór Polskich. Pod tą nazwą kryje się lista 28 szczytów głównych pasm górskich Polski. Uwzględniono tutaj jednak tylko te szczyty, na które można dojść znakowanym szlakiem turystycznym. 

Z miłości do gór 
Koronę Gór Polski można zdobyć w różny sposób – pieszo, na rowerze lub też na nartach. Dlatego też pamiętajmy, że góry są piękne każdą porą roku, a kolejne wyprawy to kwestia odpowiedniego nastawiania, przygotowania fizycznego i ubioru. Ponieważ KGP to szczyty, na które docieramy szlakami turystycznymi, nie uwzględniono w niej obszaru Gór Bialskich i Gór Złotych. 
Najważniejsze w tym wszystkim jest zamiłowanie do „łażenia” po górach. Wtedy każdy zdobyty szczyt przynosi satysfakcję i radość, a wspomnienia są bezcenne. Niektóre ze szczytów położone są niedaleko siebie dlatego też zdobycie wszystkich nie musi zająć dużo czasu. Planując wcześniej trasę, może to być dla aktywnych osób ciekawy sposób na spędzenie urlopu. Warto tutaj dodać, że to właśnie w górach zapominamy o całym zgiełku i zabieganiu w jakim żyjemy. To właśnie będąc na kolejnym szczycie nie myślimy o tym, że czeka na nas cała masa maili, na które powinniśmy odpisać, kilka telefonów, które powinniśmy wykonać, czy też kolejna rozmowa z szefem. Zaliczając kolejne szczyty może nie odpoczywamy fizycznie, ale na pewno psychicznie, a przy okazji możemy pochwalić się członkostwem w Klubie Zdobywców Korony Gór Polski. 

Łyk historii 
Pomysł zrodził się w głowach dr Marka Więckowskiego i dr Wojciecha Lewandowskiego i został przedstawiony w 1997 roku na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj” i jeszcze 13 grudnia 1997 roku idea została zatwierdzona przez redakcję gazety. Data ta jest jednocześnie datą powstania Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. 
Jak wiadomo największą popularnością wśród polskich gór cieszą się Tatry, dlatego też ideą pomysłodawców KGP, było odciążenie tego regionu, a spopularyzowanie innych obszarów górskich w Polsce. Ponadto poprzez wycieczki po różnych pasmach górskich promowane są mniej znane regiony Pozwala to na lepsze poznanie historii, przyrody, geografii oraz kultury danego miejsca.

Dołącz do klubu 
Klub zrzesza osoby, które dopiero mają zamiar zdobyć KGP oraz tzw. „zdobywców”. Zarówno pierwsza jak i druga grupa ma prawo do posiadania oznaki klubu, która jest niedostępna dla osób niezrzeszonych. Klub wydaje również Książeczkę Korony Gór Polski – w przeciwieństwie do odznaki może się w nią zaopatrzyć każdy – również osoby, które jeszcze nie przynależą do klubu, ale mają zamiar zdobycia 28 szczytów, na które dotrą szlakami turystycznymi. Książeczka ta jest bardzo ważna z tego względu, że dokumentuje się w niej wejścia na koronne szczyty! 
Klub na dzień 22 czerwca 2009 r zrzesza 4300 członków, w tym 290 osób, które już zdobyły KGP. Wśród tych osób jest 7-krotny zdobywca KGP, najszybszy zdobywca KGP, czy też zimowy zdobywca KGP. Szczegóły dotyczące Klubu Zdobywców KGP dostępne są na stronie kgp.amos.waw.pl

Jak stać się zdobywcą Korony Gór Polski? 
Należy po prostu zdobyć 28 szczytów górskich (lista podana poniżej). Przede wszystkim robimy to dla siebie i dla własnej satysfakcji! Ale oczywiście może to być udokumentowane i możemy zaistnieć na liście zdobywców KGP. W tym celu należy przystąpić do Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich wypełniając deklarację dostępną na stronie internetowej klubu, a następnie podczas imprezy klubowej nadawane jest miano Zdobywcy. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem przygody z Koroną Gór Polski zaopatrzyć się w Książeczkę Klubową, w której dokumentuje się zdobywanie poszczególnych szczytów. Jeśli zależy nam na tym, aby zaistnieć na liście zdobywców należy zebrać różnego rodzaju dowody na potwierdzenie każdego zdobytego punktu. Mogą to być zdjęcia, kroniki, krótkie filmy itd. Te materiały źródłowe przedstawia się Loży Zdobywców, która na ich podstawie zatwierdza zdobycie przez nas wymienionych szczytów. Dopiero wtedy można otrzymać dyplom oraz odznakę Zdobywcy Korony Gór Polski. 

Szczyty zaliczane do Korony Gór Polskich: 

1. Rysy 2499 m n.p.m. - Tatry 
2. Babia Góra 1725 m - Beskid Żywiecki 
3. Śnieżka 1602 m - Karkonosze 
4. Śnieżnik Kłodzki 1425 m - Masyw Śnieżnika 
5. Tarnica 1346 m - Bieszczady 
6. Turbacz 1310m - Gorce 
7. Radziejowa 1262 m - Beskid Sądecki 
8. Skrzyczne 1257 m - Beskid Śląski 
9. Mogielica 1170 m - Beskid Wyspowy 
10. Wysoka Kopa 1126 m - Góry Izerskie 
11. Rudawiec 1112 m - Góry Bialskie 
12. Orlica 1084 m - Góry Orlickie 
13. Wysoka 1050 m - Pieniny 
14. Wielka Sowa 1015 m - Góry Sowie 
15. Lackowa 997 m - Beskid Niski 
16. Kowadło 989 m - Góry Złote 
17. Jagodna 977 m - Góry Bystrzyckie 
18. Skalnik 945 m - Rudawy Janowickie 
19. Waligóra 936 m - Góry Kamienne 
20. Czupel 933 m - Beskid Mały 
21. Szczeliniec 919 m - Góry Stołowe 
22. Lubomir 904 m - Beskid Makowski 
23. Biskupia Kopa 889 m - Góry Opawskie 
24. Chełmiec 869 m - Góry Wałbrzyskie 
25. Góra Kłodzka 765 m - Góry Bardzkie 
26. Skopiec 724 m - Góry Kaczawskie 
27. Ślęża 718 m - Przedgórze Sudeckie 
28. Łysica 612 m - Góry Świętokrzyskie 


Tekst: Natalia Tomasiak (www.sportowystyl.com.pl)
Fot: Natalia Tomasiak

Copyright © 2009 - 2013 www.gory-latem.pl

wykonanie: Shift s.c. / ARTplus

Gdzie na narty - nanarty.info    regulamin    polityka prywatności    kontakt/reklama