http://www.gory-latem.pl http://www.en.gory-latem.pl http://www.de.gory-latem.pl http://www.ru.gory-latem.pl
Aktualności > Gorące źródła i baseny ...

Gorące źródła i baseny termalne w polskich górach

Gorące źródła i baseny termalne w polskich górach

Data dodania: 2010-04-12 13:13:07

Termy - znane, lubiane i często odwiedzane w starożytnym Rzymie, dziś znów wracają do łask. I choć ich pierwotna funkcja uległa zmianie, współczesne kąpieliska termalne cieszą się równie dużą popularnością. Nic w tym dziwnego - kąpiel w gorącej wodzie źródlanej to balsam dla duszy i ciała.

Nie każda cieplejsza woda wypływająca ze źródła jest zaliczana do wód termalnych. Z definicji musi ona przekraczać 5°C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze. W praktyce temperatura „gorących źródeł” waha się w granicach 25-30°C, choć zdarzają się i takie, które osiągają ponad 80°C . I z pewnością dlatego, otwarte baseny termalne cieszą dużą popularnością nawet mroźną, śnieżną zimą. Strój kąpielowy zamiast kożucha? Miła perspektywa.

Gorące źródła zdrowia 
Właściwości lecznicze źródeł termalnych są niekwestionowane i to głównie dzięki nim powstaje coraz więcej kompleksów basenowych, do których przyjeżdżają ludzie z różnymi schorzeniami. Wśród nich przeważają dolegliwości reumatyczne oraz choroby cywilizacyjne- głównie te, związane ze stresującym trybem życia. Kąpiel w cieplicach działa bowiem relaksująco, a ponadto powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze ukrwienie narządów wewnętrznych. Po takiej kuracji człowiek czuje się odprężony i pełen energii.
Większość ośrodków oferuje dodatkowo różnego rodzaju zabiegi wodne, np. hydromasaże, kąpiele perełkowe, aerobik wodny, czy masaże podwodne. Ich zadaniem jest zwiększenie skuteczności przyswajania przez organizm rozpuszczonych w wodach termalnych substancji mineralnych oraz organicznych. Przed wyjazdem warto zatem zapoznać się z charakterem występujących w danej miejscowości wód, by kąpiel w nich, jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Przykładowo żelazisto- węglanowa woda pomaga w leczeniu chorób układu trawiennego, dróg oddechowych oraz w zaburzeniach metabolizmu. Z kolei źródła bogate w związki siarki i magnezu poprawiają krążenie. Osobom ze schorzeniami reumatycznymi oraz pourazowymi szczególnie poleca się kąpiele w wodzie bogatej w żelazo oraz wapń.

Polskie termy 
Do niedawna polskie „gorące źródła” nie cieszyły się tak wielką popularnością, jak np. termy u naszych południowych sąsiadów. Wielu Polaków wyjeżdżało na Słowację, do Vrbova czy Liptowskiego Jana, by podczas wytęsknionego urlopu zażyć zdrowotnych kąpieli. Niewątpliwie o takim kierunku wyprawy decydowały również korzystniejsze warunki cenowe, ale odkąd w Słowacji wprowadzono Euro, argument ten został bezpowrotnie obalony. A sami Polacy zaczęli wybierać rodzime kompleksy, których powstaje coraz więcej i to nie tylko w rejonach górskich. Jeden z ekskluzywniejszych obiektów termalnych jest obecnie budowany w Poznaniu- Termy Maltańskie z zespołem basenów oraz „światem saun” z pewnością będą sporą atrakcją dla Wielkopolan. Ale póki marzenia Poznaniaków i plany inwestorów się nie ziszczą, warto poznać inne polskie ośrodki termalne.

Bukowina na bezsenność (Bukowina Tatrzańska)
Termy bukowiańskie to aż 12 basenów, w których temperatura wody utrzymuje się w granicach 28-36 °C. Kąpiel w nich obniża stres, chroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera, zmniejsza otyłość, a nawet pomaga w leczeniu bezsenności. Wszystko to dzięki specyficznie zmineralizowanej wodzie, wypływającej wprost z północno- zachodniego zbocza Wysokiego Wierchu. Wysoka zawartość sodu, wapnia, chloru, potasu, magnezu oraz chromu sprawia, że pozornie zwyczajna woda staje się doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Stąd też do Bukowiny Tatrzańskiej przyjeżdżają nie tylko osoby ze schorzeniami reumatycznymi, ale także po przebytych złamaniach, czy innych urazach układu kostnego. Niestety, koszt całodziennego pobytu w kompleksie waha się od 70 zł w tzw. niskim sezonie (od 1 kwietnia do 18 grudnia) do 90 zł w wysokim, czyli w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra. Pocieszeniem jest jednak fakt, że ośrodek respektuje zniżki dla seniorów i dzieci do lat 13 oraz wprowadza korzystne taryfy w porze wieczornej. Choć tygodniowy pobyt może nie poprawi kondycji naszego portfela, to lecznicze właściwości bukowiańskiej wody sprawią, że i tak poczujemy się zrelaksowani i wolni od stresu.

Hydromasaż w Szaflarach (Szaflary
Termy Podhlańskie to zespół basenów termalnych o łącznej powierzchni bliskiej 1 km2. Ich niewątpliwą zaletą, obok imponującej wielkości jest wyposażanie w różnego rodzaju urządzenia do hydromasażu: bicze wodne, jeżyki, gejzery, czy ławeczki do masażu powietrznego. Zostały one zaprojektowane z myślą o osobach ze schorzeniami układu mięśniowo- stawowego, choć i nie brak tutaj atrakcji rekreacyjnych dla osób zupełnie zdrowych. Trzytorowa zjeżdżalnia oraz rozciągnięta nad jednym z basenów siatka wspinaczkowa to świetna zabawa dla małych i dużych. I to nie aż taka kosztowna- za bilet całodzienny umożliwiający korzystanie z całego kompleksu trzeba zapłacić 50 zł.

Poza polskim górami - termy W Uniejowie po rycersku
Wody termalne w Uniejowie, to w przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, wody solankowe, które osiągają temperaturę nawet 68°C. Są one pomocne w leczeniu nerwic, dyskopatii, schorzeń nosa oraz górnych dróg oddechowych, a także reumatoidalnych zwyrodnień stawów. Przybyli kuracjusze obok szerokiej oferty zabiegowej mają do dyspozycji 3 niecki basenowe, w których temperatura waha się w granicach 25°- 36°C. Ale tym, co do Uniejowa przyciąga szczególnie i co wyróżnia Uniejów spośród innych uzdrowisk termalnych jest średniowieczny Kasztel Rycerski, gdzie można nie tylko skorzystać z noclegu w klimatycznych dormitoriach, ale przede wszystkim zażyć uzdrawiającej kąpieli w dębowych baliach z solankową wodą termalną. Taka kąpiel ożywia ciało, umysł i... kontakty interpersonalne, bo do jednej balii wchodzi aż 6 osób. Warto zatem odwiedzić uniejowskie baseny termalne położone u podnóża XIV- wiecznego zamku, by podczas solankowej kąpieli zażyć relaksu i poczuć ducha historii.
Do popularnych kąpielisk należą również te w Cieplicach, gdzie fluorkowo- krzemowe wody wpływają na zwiększenie stopnia zmineralizowania kości oraz działają antybakteryjnie. Ponadto dzięki naturalnej temperaturze sięgającej aż 87°C , nawet po koniecznym schłodzeniu, działają naprawdę rozgrzewająco. Z kolei, jeśli ktoś preferuje „mętne kąpiele” powinien odwiedzić Mszczonów, gdzie wody z wysoką zawartością żelaza nie poddawane są filtracji. W takim przypadku, warto jednak zrezygnować z jasnych strojów kąpielowych, bo fabrycznego koloru już nigdy nie odzyskają.

Tekst: Aleksandra Powierska (sportowystyl.com.pl)
Zdjęcie: sxc.hu / termypodhalanskie.pl

Copyright © 2009 - 2013 www.gory-latem.pl

wykonanie: Shift s.c. / ARTplus

Gdzie na narty - nanarty.info    regulamin    polityka prywatności    kontakt/reklama